15.07.18

Accordeon och orgel i samklang Share

I konserten Bälgatoner 18.7 klockan 19.30 i Trefaldighetskyrkan bjuder musikerparet Martina och Mauriz Brunell på musik i en något ovanlig instrumentkombination; ackordeon och orgel. Konsertens varierande repertoar sträcker sig från barock till nutid och är till största del bearbetningar som paret Brunell gjort för sina respektive instrument.

Brunell.Martina1550

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martina Brunell är musikmagister i musikpedagogik från Sibelius-Akademin och jobbar som lektor i musik vid Granhultsskolan i Grankulla.

brunell48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mauriz Brunell är utbildad musikmagister från ämnesgruppen för kyrkomusik vid Sibelius-Akademin och inledde hösten 2017 magisterstudier i orgel vid samma institution för att avlägga orgeldiplom. Mauriz Brunll jobbar som kantor i Sibbo svenska församling. Konserten ingår i serien Aftonmusik som ordnas av de evangelisk-lutherska församlingarna i Vasa. Inträdet är fritt!

Konsertprogrammet finns i evenemangskalendern.

Gå till "Nyheter"