05.11.18

Vasa svenska församlings förhandsröstningsplatser och kandidater Share

Röstningsplatser
Kandidater till gemensamma kyrkofullmäktige
Kandidater till församlingsrådet

Röstningsställen och tider i Vasa svenska församling

Förhandsröstning ti–lö 6–10.11

Pastorskansliet ti–lö 6–10.11 kl. 9–18
Skolhusgatan 26 vån. 2, 65100 Vasa

Medborgarinfo ti–to 6–8.11 kl. 10–18, fre 9.11 kl. 10–17
Biblioteksgatan 13, 65100 Vasa

Yrkesakademin ti 6.11 kl. 10–13
Kungsgårdsvägen 30, 65380 Vasa

K-market Sundom ons 7.11 kl. 12–18
Sundomvägen 128, 65410 Sundom

S-market Gerby to 8.11 kl. 15–18
Västerviksvägen 2, 65280 Vasa

Tritonia fre 9.11 kl. 11–16
Universitetsstranden 7, 65200 Vasa

Valdagen 18.11 kl. 11–20

Trefaldighetskyrkan sö 18.11 kl. 11–20
Kyrkparken, 65100 Vasa
Röstningen inleds direkt efter att den tvåspråkiga gudstjänsten som börjar kl. 10 är slut.

Kandidater till gemensamma kyrkofullmäktige

Lista I Min kyrka – Vår kyrka

Kandidatnummer
Namn
Titel
Bostadsområde
2 Backholm Johan ped.mag. Brändö
3 Böckelman Henrik merkonom Sundom
4 Englund Nils-Johan ombudsman Forskärr
5 Jern Olav landskapsråd Gerby
6 Julin Kenneth fastighetsingenjör Centrum
7 Jungerstam Dick byggmästare, pensionär Roparnäs
8 Jungner Folke rektor emeritus Centrum
9 Lax Christel pensionär Gerby
10 Lindberg Anders pensionär, diplomingenjör Sundom
11 Nylund Roger lektor Sundom
12 Salmenheimo-West Ulla pensionär, förvaltningsmagister Dragnäsbäck
13 Stenlund Göran pensionär Gerby
14 Still Mikael ekonom Vikinga
15 Strang Stefan pensionerad läkare Sundom
16 Sundback Anna PL, lärare Centrum
17 Victorzon Olle f.d. kultursekreterare, pensionär Gerby
18 Wägar Lars-Erik diplomekonom Centrum
19 Östergårds Monica pensionär Sundom

 

Kandidater till församlingsrådet

Lista I Vår kyrka – Min kyrka

Kandidatnummer
Namn
Titel
Bostadsområde
 20  Ahlsved Björn   Sundom
 21  Backholm Johan pedagogie magister Brändö
 22  Björk Göran pensionär, pedagogiedoktor Sundom
 23  Böckelman Henrik merkonom Sundom
 24  Dahlgren-Sand Rose-Marie pensionär Vasa
 25  Englund Nils-Johan ombudsman Forskärr
 26  Forsblom David ped.mag, förlagschef Dragnäsbäck
 27  Höglund Siv-Britt pensionär Centrum
 28  Jern Olav landskapsråd Gerby
 29  Jungerstam Dick byggmästare, pensionär Roparnäs
 30  Lindberg Anders pensionär Sundom
 31  Lång Caroline assistent, studerande Centrum
 32  Långnabba Susanna restonom, frisör Brändö
 33  Salmenheimo-West Ulla pensionär, förvaltningsmagister Dragnäsbäck
 34  Sundback Anna PL, lärare Centrum
 35  Särs Lisa pensionär Centrum
 36  Victorzon Olle pensionär Gerby

 

En längre presentation av kandidaterna finns i församlingens valbilaga. En del av kandidaterna deltar också i valkompassen.

Röstningsplatser
Kandidater till gemensamma kyrkofullmäktige
Kandidater till församlingsrådet

Gå till "Nyheter"