09.10.17

Viktor Klimenko i Mathjälp Vasas konsert Share

Föreningen Mathjälp Vasa ordnar en välgörenhetskonsert i Trefaldighetskyrkan lördagen den 14 oktober med sångaren Viktor Klimenko som dragplåster.

Klimenko blev känd på 1970-talet för sin slaviska musik och kosackimage. Från 1980-talet framåt har han sjungit gospelmusik.

Föreningen Mathjälp Vasas ändamål är att hjälpa personer i Vasaområdet. Den mest synliga delen i verksamheten är den regelbundna veckovisa utdelningen av gratis mat som sker på flera olika platser. I mån av möjlighet ger föreningen också råd, tar initiativ och ger förslag samt avger utlåtanden. Ytterligare uppgifter om föreningen finns på sidan ruoka-apu.fi/sv.

Konferencierer på den tvåspråkiga välgörenhetskonserten är Mathjälp Vasas ordförande John Åsvik och viceordförande Mauri Öljymäki. Den svenskspråkiga andakten hålls av Anders Lundström och den finskspråkiga av Maaria Perälä.

Till konserten som börjar kl. 19 är det fritt inträde, en kollekt uppbärs som tillfaller Mathjälp Vasa.

Gå till "Nyheter"